DT10D1212A
DT10D1212A
DT10D1212A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DT10D1212A
  • Manufacturer
    Delta Electronics
  • Description
    Industrial Automation
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    5-DIP Module, 4 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 417mA, 417mA 9V - 18V Input
Quick Inquiry
DT10D1212A
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Delta Electronics
Series DT10D (10W)
Packaging Bulk
RoHS Status
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 417mA, 417mA
Power (Watts) 10 W
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 75°C (With Derating)
Efficiency 80%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 5-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number 60950-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 4.2 kV