DTE1024S24
DTE1024S24
DTE1024S24
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DTE1024S24
  • Description
    DC/DC CONVERTER 24V 10W
  • Delivery Services
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 418mA 36V Input
Quick Inquiry
DTE1024S24
Manufacturer XP Power
Series DTE10 (10W)
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 418mA
Power (Watts) 10W
Voltage - Isolation 3 kV
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 86%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.11" L x 1.34" W x 0.87" H (79.0mm x 34.0mm x 22.0mm)