DTE1048D12
DTE1048D12
DTE1048D12
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DTE1048D12
  • Description
    DC/DC CONVERTER +/-12V 10W
  • Delivery Services
Enclosed DC DC Converter 2 Output 12V -12V 416mA, 416mA 75V Input
Quick Inquiry
DTE1048D12
Manufacturer XP Power
Series DTE10 (10W)
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 416mA, 416mA
Power (Watts) 10W
Voltage - Isolation 3 kV
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 86%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.11" L x 1.34" W x 0.87" H (79.0mm x 34.0mm x 22.0mm)