ECS-196.6-20-1
ECS-196.6-20-1
ECS-196.6-20-1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ECS-196.6-20-1
  • Description
    CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF TH
  • Package
    HC-49/U
  • Delivery Services
19.6608 MHz ±30ppm Crystal 20pF 20 Ohms HC-49/U
Quick Inquiry
ECS-196.6-20-1
Manufacturer ECS Inc.
Series HC-49U
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Type MHz Crystal
Frequency 19.6608 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance 20pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 20 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case HC-49/U
Size / Dimension 0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height - Seated (Max) 0.530" (13.46mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ECS-196.6-20-1 ECS-196.6-20-1X ECS-196.6-20-1X ECS-196.6-20-3X-EN-TR
Part Number ECS-196.6-20-1 ECS-196.6-20-1X ECS-196.6-20-1X ECS-196.6-20-3X-EN-TR
Manufacturer ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc.
RoHS Status RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF TH CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF TH CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF TH CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF SMD