ECS-196.6-20-3X-EN-TR
ECS-196.6-20-3X-EN-TR
ECS-196.6-20-3X-EN-TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ECS-196.6-20-3X-EN-TR
  • Description
    CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF SMD
  • Package
    HC-49/US
  • Delivery Services
19.6608 MHz ±30ppm Crystal 20pF 50 Ohms HC-49/US
Quick Inquiry
ECS-196.6-20-3X-EN-TR
Manufacturer ECS Inc.
Series CSM-3X
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 19.6608 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance 20pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case HC-49/US
Size / Dimension 0.276" L x 0.161" W (7.00mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max) 0.091" (2.30mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ECS-196.6-20-3X-EN-TR ECS-196.6-20-3X-TR ECS-196.6-20-3X-TR ECS-196.6-20-1
Part Number ECS-196.6-20-3X-EN-TR ECS-196.6-20-3X-TR ECS-196.6-20-3X-TR ECS-196.6-20-1
Manufacturer ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF SMD CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF SMD CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF SMD CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF TH