EFACA40J106F024DH
EFACA40J106F024DH
EFACA40J106F024DH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFACA40J106F024DH
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    CAP FILM 10UF 5% 400VAC RAD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial - 4 Leads
  • Delivery Services
10 µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Quick Inquiry
EFACA40J106F024DH
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series EFACA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial - 4 Leads
Size / Dimension 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.811" (46.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Applications Automotive; High Frequency, Switching
Ratings AEC-Q200
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.2 mOhms