EFACA40J146F034DH
EFACA40J146F034DH
EFACA40J146F034DH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFACA40J146F034DH
  • Description
    CAP FILM 14UF 5% 400VAC RAD
  • Package
    Radial - 4 Leads
  • Delivery Services
14 µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Quick Inquiry
EFACA40J146F034DH
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 14 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial - 4 Leads
Size / Dimension 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.008" (51.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.6 mOhms