EFDKS80J106E102LH
EFDKS80J106E102LH
EFDKS80J106E102LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFDKS80J106E102LH
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    CAP EFDKS 800VDC 10UF J 2LEADS
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
10 µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFDKS80J106E102LH
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series EFDKS
Packaging Bulk
RoHS Status
Capacitance 10 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 800V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.654" L x 0.748" W (42.00mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Applications DC Link, DC Filtering
Ratings -
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 18 mOhms