EFDKS80J107F064DH
EFDKS80J107F064DH
EFDKS80J107F064DH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFDKS80J107F064DH
  • Description
    CAP EFDKS 800VDC 100UF J 4LEADS
  • Package
    Radial - 4 Leads
  • Delivery Services
100 µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Quick Inquiry
EFDKS80J107F064DH
Packaging Bulk
RoHS Status
Capacitance 100 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 800V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial - 4 Leads
Size / Dimension 2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Height - Seated (Max) 2.598" (66.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Applications DC Link, DC Filtering
Ratings -
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.2 mOhms