EFDKS80K905D122LH
EFDKS80K905D122LH
EFDKS80K905D122LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFDKS80K905D122LH
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    CAP FILM 9UF 10% 800VDC RAD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
9 µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFDKS80K905D122LH
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series EFDKS
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 9 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 800V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.331" (33.80mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)