EFDKS80K905E072LH
EFDKS80K905E072LH
EFDKS80K905E072LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFDKS80K905E072LH
  • Description
    CAP FILM 9UF 10% 800VDC RAD
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
9 µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFDKS80K905E072LH
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 9 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 800V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.654" L x 0.669" W (42.00mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max) 1.220" (31.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)