EFPLA63J104C012LH
EFPLA63J104C012LH
EFPLA63J104C012LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFPLA63J104C012LH
  • Description
    CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RAD
  • Delivery Services
0.1 µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFPLA63J104C012LH
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 16 mOhms