EFPLA63J105D122LH
EFPLA63J105D122LH
EFPLA63J105D122LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFPLA63J105D122LH
  • Description
    CAP FILM 1UF 5% 630VDC RAD
  • Delivery Services
1 µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFPLA63J105D122LH
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.331" (33.80mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 7 mOhms