EFPLA63J394C062LH
EFPLA63J394C062LH
EFPLA63J394C062LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFPLA63J394C062LH
  • Description
    CAP FILM 0.39UF 5% 630VDC RAD
  • Delivery Services
0.39 µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFPLA63J394C062LH
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.39 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 5 mOhms