EGXF351ELL160MJ20S
EGXF351ELL160MJ20S
EGXF351ELL160MJ20S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EGXF351ELL160MJ20S
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM 16UF 20% 350V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
16 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
EGXF351ELL160MJ20S
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series GXF
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Capacitance 16 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 350 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 138 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)