EGXF351ELL270MJ30S
EGXF351ELL270MJ30S
EGXF351ELL270MJ30S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EGXF351ELL270MJ30S
  • Description
    CAP ALUM 27UF 20% 350V RADIAL TH
  • Delivery Services
27 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
EGXF351ELL270MJ30S
RoHS Status RoHS Compliant
Capacitance 27 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 350 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 216 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)