EKMH350VNN103MQ40S
EKMH350VNN103MQ40S
EKMH350VNN103MQ40S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKMH350VNN103MQ40S
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP TH
  • Delivery Services
10000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKMH350VNN103MQ40S
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)