EKMH350VNN103MR35U
EKMH350VNN103MR35U
EKMH350VNN103MR35U
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKMH350VNN103MR35U
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP TH
  • Delivery Services
10000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 41mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKMH350VNN103MR35U
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 41mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.132 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)