ELRB401VSN191MR51M
Manufacturer
Chemi-ConDescription
CAP ALUM 400V POLAR
Request for Quotation
ELRB401VSN191MR51M
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
190 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
ELRB401VSN191MR51M
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 190 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.9701 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 5.97 A @ 100 kHz |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.106" (53.50mm) |