ELRB421VSN121MR41M
Manufacturer
Chemi-ConDescription
CAP ALUM 420V POLAR
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Can - Snap-In
Request for Quotation
ELRB421VSN121MR41M
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
120 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
ELRB421VSN121MR41M
| Category | Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors - |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Series | LRB |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 120 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 420 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.6203 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.91 A @ 100 kHz |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.713" (43.50mm) |