EPG300-1348-CKF
EPG300-1348-CKF
EPG300-1348-CKF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EPG300-1348-CKF
  • Description
    POWER SUPPLY EPG300-1348-CK
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
EPG300-1348-CKF
Manufacturer Bel Power Solutions
Series EPG300 (300W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 6.25 A
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 94%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.47" L x 2.56" W x 2.81" H (113.5mm x 65.0mm x 71.4mm)
Current - Output 5 -
Power (Watts) 200W (300 Forced Air)