EPG300-1348-G
EPG300-1348-G
EPG300-1348-G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EPG300-1348-G
  • Manufacturer
    Bel Power Solutions
  • Description
    POWER SUPPLY EPG300-1348-G
  • Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
EPG300-1348-G
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Bel Power Solutions
Series EPG300 (300W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 6.25 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 94%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.43" H (101.6mm x 50.8mm x 36.3mm)
Approval Agency CE
Minimum Load Required -
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 200W (300 Forced Air)