EPG500-1258-CK
EPG500-1258-CK
EPG500-1258-CK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EPG500-1258-CK
  • Manufacturer
    Bel Power Solutions
  • Description
    POWERSUPPLY
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 58V 90 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
EPG500-1258-CK
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Bel Power Solutions
Series EPG500 (500W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 58V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 8.62 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 94%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.58" H (127.0mm x 76.2mm x 40.0mm)
Approval Agency CE
Minimum Load Required -
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 300W (500W Forced Air)
Features Adjustable Output, I2C Interface, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Standard Number 62368-1
Base Product Number -
Current - Output 6 -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute EPG500-1258-CKF EPG500-1258 EPG500-1258-L EPG500-1258-U
Part Number EPG500-1258-CKF EPG500-1258 EPG500-1258-L EPG500-1258-U
Manufacturer Bel Power Solutions Bel Power Solutions Bel Power Solutions Bel Power Solutions
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description POWERSUPPLY POWERSUPPLY POWERSUPPLY POWERSUPPLY
Series EPG500 (500W) EPG500 (500W) EPG500 (500W) EPG500 (500W)