EPG500-1258-CKF
EPG500-1258-CKF
EPG500-1258-CKF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EPG500-1258-CKF
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 58V 90 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
EPG500-1258-CKF
Manufacturer Bel Power Solutions
Series EPG500 (500W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 58V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 8.62 A
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 94%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.58" H (127.0mm x 76.2mm x 40.0mm)
Current - Output 5 -
Power (Watts) 300W (500W Forced Air)