ER1641-363JM
ER1641-363JM
ER1641-363JM
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ER1641-363JM
  • Manufacturer
    Delevan
  • Description
    FIXED IND 36UH 205MA 1.93 OHM TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
36 µH Shielded Molded Inductor 205 mA 1.93Ohm Max Axial
Quick Inquiry
ER1641-363JM
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Delevan
Series ER1641
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Type Molded
Material - Core Ferrite
Inductance 36 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 205 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1.93Ohm Max
Q @ Freq 45 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant 29MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ER1641-363JM ER1641-363JP ER1641-363JR ER1641-363JS
Part Number ER1641-363JM ER1641-363JP ER1641-363JR ER1641-363JS
Manufacturer Delevan Delevan Delevan Delevan
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description FIXED IND 36UH 205MA 1.93 OHM TH FIXED IND 36UH 205MA 1.93 OHM TH FIXED IND 36UH 205MA 1.93 OHM TH FIXED IND 36UH 205MA 1.93 OHM TH