ER1641-363JS
ER1641-363JS
ER1641-363JS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ER1641-363JS
  • Description
    FIXED IND 36UH 205MA 1.93 OHM TH
  • Delivery Services
36 µH Shielded Molded Inductor 205 mA 1.93Ohm Max Axial
Quick Inquiry
ER1641-363JS
Material - Core Ferrite
Inductance 36 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 205 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1.93Ohm Max
Q @ Freq 45 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant 29MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)