ESMH250VSN223MQ50T
ESMH250VSN223MQ50T
ESMH250VSN223MQ50T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ESMH250VSN223MQ50T
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
22000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
ESMH250VSN223MQ50T
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series SMH
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)