ESMH250VSN223MR45T
ESMH250VSN223MR45T
ESMH250VSN223MR45T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ESMH250VSN223MR45T
  • Description
    CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP TH
  • Delivery Services
22000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 23mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
ESMH250VSN223MR45T
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 23mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 5.21 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.6268 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)