ESMH401VNN681MA50S
ESMH401VNN681MA50S
ESMH401VNN681MA50S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ESMH401VNN681MA50S
  • Description
    CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH
  • Delivery Services
680 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 366mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
ESMH401VNN681MA50S
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 680 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 366mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.3472 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)