ESMH401VNN681MA50W
ESMH401VNN681MA50W
ESMH401VNN681MA50W
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ESMH401VNN681MA50W
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
680 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 366mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
ESMH401VNN681MA50W
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series SMH
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 680 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 366mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.3472 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ESMH401VNN681MA50S ESMH401VNN681MA50T ESMH401VNN681MA50U ESMH401VNN681MA50W
Part Number ESMH401VNN681MA50S ESMH401VNN681MA50T ESMH401VNN681MA50U ESMH401VNN681MA50W
Manufacturer Chemi-Con Chemi-Con Chemi-Con Chemi-Con
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH