EY1V221MP51012
Manufacturer
Chinsan (Elite)Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Can
Request for Quotation
EY1V221MP51012
lmages are for reference only.EY1V221MP51012
DatasheetRadial, Can
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EY1V221MP51012
| Category | Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors - |
| Manufacturer | Chinsan (Elite) |
| Series | EY |
| Packaging | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 356 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 890 mA @ 100 kHz |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.531" (13.50mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Base Product Number | - |
| Impedance | 120 mOhms |