EY1V222HCG1625E
Manufacturer
Chinsan (Elite)Description
CAP ALUM 2200UF 35V RADIAL TH
Request for Quotation
EY1V222HCG1625E
lmages are for reference only.EY1V222HCG1625E
CAP ALUM 2200UF 35V RADIAL TH
Delivery Services
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EY1V222HCG1625E
| Series | EY |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 2200 µF |
| Tolerance | -5%, +20% |
| Voltage - Rated | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.01 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.35 A @ 100 kHz |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Base Product Number | - |
| Impedance | 35 mOhms |