F1857SDK400
F1857SDK400
F1857SDK400
lmages are for reference only.
  • Part Number
    F1857SDK400
  • Manufacturer
    Sensata-Crydom
  • Description
    MODULE SCR/DIODE 55A 120VAC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Module
  • Delivery Services
SCR Module 400 V Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module
Quick Inquiry
F1857SDK400
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Thyristors - SCRs Modules
Manufacturer Sensata-Crydom
Series F18
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 400 V
Current - On State (It (AV)) (Max) -
Current - On State (It (RMS)) (Max) -
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1500A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Base Product Number -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute F1857SDK400 F1857SDK1000 F1857SDK1000 F1857SDK1200
Part Number F1857SDK400 F1857SDK1000 F1857SDK1000 F1857SDK1200
Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description MODULE SCR/DIODE 55A 120VAC MODULE SCR/DIODE 55A 380VAC MODULE SCR/DIODE 55A 380VAC MODULE SCR/DIODE 55A 480VAC