F1857SDK400
Manufacturer
Sensata-CrydomDescription
MODULE SCR/DIODE 55A 120VAC
Datasheet
DatasheetPackage
Module
Request for Quotation
F1857SDK400
lmages are for reference only.F1857SDK400
MODULE SCR/DIODE 55A 120VAC
DatasheetModule
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
SCR Module 400 V Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module
F1857SDK400
| Category | Discrete Semiconductor Products - Thyristors - SCRs Modules |
| Manufacturer | Sensata-Crydom |
| Series | F18 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Structure | Series Connection - All SCRs |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs |
| Voltage - Off State | 400 V |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | - |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | - |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3 V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150 mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1500A @ 60Hz |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Module |
| Base Product Number | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | F1857SDK400 | F1857SDK1000 | F1857SDK1000 | F1857SDK1200 |
| Manufacturer | Sensata-Crydom | Sensata-Crydom | Sensata-Crydom | Sensata-Crydom |
| RoHS Status | RoHS Compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant |
| Description | MODULE SCR/DIODE 55A 120VAC | MODULE SCR/DIODE 55A 380VAC | MODULE SCR/DIODE 55A 380VAC | MODULE SCR/DIODE 55A 480VAC |