F1A2-303015-100M
F1A2-303015-100M
F1A2-303015-100M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    F1A2-303015-100M
  • Manufacturer
    Signal Transformer
  • Description
    FIXED IND 10.0UH 750MA 340 MOHM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1212 (3030 Metric)
  • Delivery Services
10 µH Shielded Wirewound Inductor 750 mA 340mOhm Max 1212 (3030 Metric)
Quick Inquiry
F1A2-303015-100M
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Signal Transformer
Series F1A2-3030
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Wirewound
Material - Core -
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 750 mA
Current - Saturation (Isat) 700mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 340mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Supplier Device Package 1212
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute F1A2-303015-100M F1A2-303015-120M F1A2-303015-150M F1A2-303015-180M
Part Number F1A2-303015-100M F1A2-303015-120M F1A2-303015-150M F1A2-303015-180M
Manufacturer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 10.0UH 750MA 340 MOHM FIXED IND 12.0UH 700MA 375 MOHM FIXED IND 15.0UH 640MA 460 MOHM FIXED IND 18.0UH 580MA 565 MOHM