F1A2-303015-180M
F1A2-303015-180M
F1A2-303015-180M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    F1A2-303015-180M
  • Description
    FIXED IND 18.0UH 580MA 565 MOHM
  • Delivery Services
18 µH Shielded Wirewound Inductor 580 mA 565mOhm Max 1212 (3030 Metric)
Quick Inquiry
F1A2-303015-180M
Material - Core -
Inductance 18 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 580 mA
Current - Saturation (Isat) 520mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 565mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package 1212
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)