FCBA1-1008F-1R5J
FCBA1-1008F-1R5J
FCBA1-1008F-1R5J
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FCBA1-1008F-1R5J
  • Manufacturer
    Signal Transformer
  • Description
    FIXED IND 1500NH 330MA 2.3 MOHM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1008 (2520 Metric)
  • Delivery Services
1.5 µH Unshielded Wirewound Inductor 330 mA 2.3Ohm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
FCBA1-1008F-1R5J
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Signal Transformer
Series FCBA1-1008
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 330 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.3Ohm Max
Q @ Freq 28 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant 180MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)