FG18C0G2A180JNT00
FG18C0G2A180JNT00
FG18C0G2A180JNT00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FG18C0G2A180JNT00
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    CAP CER 18PF 100V C0G RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
18 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Quick Inquiry
FG18C0G2A180JNT00
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 18 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)