FG18C0G2A181JNT06
FG18C0G2A181JNT06
FG18C0G2A181JNT06
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FG18C0G2A181JNT06
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    CAP CER 180PF 100V C0G RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
180 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Quick Inquiry
FG18C0G2A181JNT06
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 180 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Lead Style Formed Leads
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute FG18C0G2A181JNT00 FG18C0G2A181JNT06 FG18C0G2A180JNT00 FG18C0G2A180JNT06
Part Number FG18C0G2A181JNT00 FG18C0G2A181JNT06 FG18C0G2A180JNT00 FG18C0G2A180JNT06
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 180PF 100V C0G RADIAL CAP CER 180PF 100V C0G RADIAL CAP CER 18PF 100V C0G RADIAL CAP CER 18PF 100V C0G RADIAL