FK11X7R2A225KR006
FK11X7R2A225KR006
FK11X7R2A225KR006
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FK11X7R2A225KR006
  • Description
    CAP CER 2.2UF 100V X7R RADIAL
  • Delivery Services
2.2 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Quick Inquiry
FK11X7R2A225KR006
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)