FK26C0G1H333JN006
FK26C0G1H333JN006
FK26C0G1H333JN006
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FK26C0G1H333JN006
  • Description
    CAP CER 0.033UF 50V C0G RADIAL
  • Delivery Services
0.033 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Quick Inquiry
FK26C0G1H333JN006
Series FK
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.033 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)