FK26C0G1H472JN000
FK26C0G1H472JN000
FK26C0G1H472JN000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FK26C0G1H472JN000
  • Description
    CAP CER 4700PF 50V C0G RADIAL
  • Delivery Services
4700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Quick Inquiry
FK26C0G1H472JN000
Series FK
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)