FM31X473K101PXG
FM31X473K101PXG
FM31X473K101PXG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FM31X473K101PXG
  • Description
    CAP CER 1206 X7R 47000PF 10% 10
  • Delivery Services
0.047 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
FM31X473K101PXG
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Mfr Prosperity Dielectrics Co. Ltd
Series FM
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.102" (2.60mm)