FM31X473K631EEG
FM31X473K631EEG
FM31X473K631EEG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FM31X473K631EEG
  • Description
    CAP CER 1206 X7R 47000PF 10% 63
  • Delivery Services
0.047 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
FM31X473K631EEG
RoHS Status
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)