FM43X224K631EGG
FM43X224K631EGG
FM43X224K631EGG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FM43X224K631EGG
  • Manufacturer
    Prosperity Dielectrics Co. Ltd
  • Description
    CAP CER 1812 X7R 0.22UF 10% 630
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1812 (4532 Metric)
  • Delivery Services
0.22 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Quick Inquiry
FM43X224K631EGG
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Prosperity Dielectrics Co. Ltd
Series FM
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)