FM43X684K251EGG
FM43X684K251EGG
FM43X684K251EGG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FM43X684K251EGG
  • Manufacturer
    Prosperity Dielectrics Co. Ltd
  • Description
    CAP CER 1812 X7R 0.68UF 10% 250
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1812 (4532 Metric)
  • Delivery Services
0.68 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Quick Inquiry
FM43X684K251EGG
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Prosperity Dielectrics Co. Ltd
Series FM
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Capacitance 0.68 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
Height - Seated (Max) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute FM43X224K631EGG FM43X474K251EFG FM43X684K251EGG C0402C111G5TACTU
Part Number FM43X224K631EGG FM43X474K251EFG FM43X684K251EGG C0402C111G5TACTU
RoHS Status ROHS3 Compliant
Description CAP CER 1812 X7R 0.22UF 10% 630 CAP CER 1812 X7R 0.47UF 10% 250 CAP CER 1812 X7R 0.68UF 10% 250 CAP CER 0402 110PF 50VDC X8G