FT2MNTUM-30.0-T1
FT2MNTUM-30.0-T1
FT2MNTUM-30.0-T1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FT2MNTUM-30.0-T1
  • Manufacturer
    Fox Electronics
  • Description
    XTAL OSC TCXO 30.0000MHZ SNWV
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, No Lead
  • Delivery Services
30 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 1.68V ~ 3.63V 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
FT2MNTUM-30.0-T1
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Oscillators -
Manufacturer Fox Electronics
Series FT2MN
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Resonator Crystal
Type TCXO
Frequency 30 MHz
Function -
Output Clipped Sine Wave
Voltage - Supply 1.68V ~ 3.63V
Frequency Stability ±500ppb
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 2.5mA
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)