FT2MNTUM-40.0-T1
FT2MNTUM-40.0-T1
FT2MNTUM-40.0-T1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FT2MNTUM-40.0-T1
  • Description
    XTAL OSC TCXO 40.0000MHZ SNWV
  • Delivery Services
40 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 1.68V ~ 3.63V 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
FT2MNTUM-40.0-T1
Type TCXO
Frequency 40 MHz
Function -
Output Clipped Sine Wave
Voltage - Supply 1.68V ~ 3.63V
Frequency Stability ±500ppb
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 2.5mA
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)