G125-22496F2-02-08-02
G125-22496F2-02-08-02
G125-22496F2-02-08-02
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G125-22496F2-02-08-02
  • Manufacturer
    Harwin Inc.
  • Description
    CONN RCPT HSG 12POS 1.25MM
  • Delivery Services
12 (8 + 4 Power) Rectangular Connectors - Housings Receptacle Green 0.049" (1.25mm)
Quick Inquiry
G125-22496F2-02-08-02
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Rectangular Connector Housings
Manufacturer Harwin Inc.
Series Gecko MT Reverse Fix
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Number of Positions 12 (8 + 4 Power)
Pitch 0.049" (1.25mm)
Number of Rows 2
Row Spacing 0.049" (1.25mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Contact Termination Crimp
Fastening Type Screw Lock
Color Green
Features Mating Flange, Polarizing Key
Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Operating Temperature -65°C ~ 150°C