G125-FS11605F1P
G125-FS11605F1P
G125-FS11605F1P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G125-FS11605F1P
  • Manufacturer
    Harwin Inc.
  • Description
    CONN RCPT 16POS 0.049 GOLD SMD
  • Delivery Services
16 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount Gold
Quick Inquiry
G125-FS11605F1P
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer Harwin Inc.
Series Gecko SL
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Style Board to Board or Cable
Number of Positions 16
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Screw Lock
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Insulation Color Green
Insulation Height 0.207" (5.25mm)
Contact Length - Post -
Operating Temperature -65°C ~ 105°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Gold
Mated Stacking Heights -
Ingress Protection -
Features Jackscrews, Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps) 2A
Voltage Rating -
Applications Automotive, General Purpose
Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Contact Shape Circular
Contact Material Copper Alloy
Contact Finish Thickness - Post -
Base Product Number G125-FS1
Parts with Similar Specifications
Product Attribute G125-FS11605F1P G125-FS11605F1R G125-FS11605F0P G125-FS11605F2P
Part Number G125-FS11605F1P G125-FS11605F1R G125-FS11605F0P G125-FS11605F2P
Manufacturer Harwin Inc. Harwin Inc. Harwin Inc. Harwin Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN RCPT 16POS 0.049 GOLD SMD CONN RECPT VERT SMT 16POS GECKO-SL FEMALE VERTICAL SMT CON CONN RCPT 16POS 0.049 GOLD SMD